Reklam Analiz Aracı Facebook Analytics 30 Haziran İtibarıyla Kaldırılıyor
  • 07
  • Nisan

Reklam Analiz Aracı Facebook Analytics 30 Haziran İtibarıyla Kaldırılıyor

Facebook'un kendisi reklam verenleri; Facebook Business Suite, Ads Manager ve Event Manager'a yönlendirir. Ancak unutulan bir şey var, Facebook Analytics üzerinden tüm verilere erişmek, bunları tek bir CSV dosyası olarak indirmek ve pivot analizi almak çok kolaydı.

Normal şartlarda Facebook reklam panelini, Google Analytics’e entegre edememek oldukça üzücüydü. Yine de Facebook’un sunduğu Facebook Analytics yardımıyla verilerin bir kısmını yorumlamak oldukça kolay oluyordu. Dönüşüm, tıklama, görüntüleme, kullanıcıların reklamlarda geçirdiği zaman vb. gibi birçok metriğe erişimi kıyaslama şansını kolay bir şekilde buluyorduk. Facebook’un yönlendirdiği diğer araçlarsa bu verilerin tamamını parça parça indirmeye ve birleştirerek yorumlamamıza yardımcı olabiliyor.

Facebook’un bu güncellemeyi yapmasında elbette bir neden vardır ancak en azından Google Analytics ya da Yandex Metrika gibi analiz araçlarının entegrasyonuna izin vermesi durumunda birçok reklam verenin metrik yorumlaması daha kolay olacak. Bildiğiniz üzere yine Facebook son dönemde birçok reklam veren Instagram hesabına “shadow ban” atması nedeniyle eleştiri yağmuruna tutuluyordu.